Najnowsze wpisy
    System reklamy Test

Losowe wpisy

Warunek różnicy pici

Powyższe podejście do zagadnień normy seksualnej wydaje się słuszne. Wszystkie wymienione wyznaczni[...]

Szwedzki system wychowania seksualnego

W ostatnich latach zauważa się także w szwedzkim systemie wychowania seksualnego poważną zmianę w n[...]

Narzędzia do zakładania szwów

Do zakładania szwów na ranę używa się małych igieł z oczkiem lub sprężynującym uszkiem, przez które[...]

Zachowanie kopulacyjne ssaków

Z największą różnorodnością zachowań kopulacyjnych spotykamy się u ssaków. U wszystkich gatunków mo[...]

Zmiany kiłowe drugiego i trzeciego okresu

Zmiany kiłowe drugiego okresu występują u kobiet albo w postaci typowych grudek sączących lub kłyk-[...]

Gdybyś zetknął się z człowiekiem w stanie hipotermii, pamiętaj, że: 1) Nie musi być martwy, jeśli nawet na takiego wygląda. 2) Jak najszybciej musisz go ogrzać. W braku kocy itp. ogrzewaj go własnym ciałem. 3) Jak najszybciej musisz znaleźć sposób na przetransportowanie go do szpitala. 4) Jeżeli oddycha, choćby jak najwolniej, nie podejmuj zabiegów reanimacyjnych, nawet gdy nie wyczuwasz tętna. W przemarzniętym ciele serce bije ledwo, ledwo. Ale nic nie pomoże na to uciskanie klatki piersiowej, a zbyt gwałtowne może się skończyć połamaniem poszkodowanemu żeber.

Wszystko, o czym mówiłem, dotyczy sytuacji i okoliczności raczej typowych, w jakich najczęściej zdarzają się przemarznięcia. Ale bywają i inne. Na przykład długotrwałe zanurzenie w zimnej wodzie spowodowane wywróceniem się lub zatonięciem kajaka, łodzi czy innej jednostki pływającej. Albo tak dziś modny bieg na długim dystansie, kiedy to traci się duże ilości ciepła w wyniku długotrwałego intensywnego pocenia się. W takich sytuacjach nawet przy temperaturze otoczenia 7 lub 10 stopni C może dojść do hipotermii wraz z utratą przytomności. Pewnie się zastanawialiście, dlaczego narciarz znaleziony na stokach Mount Royal usiłował się rozebrać, chociaż było mroźno.

Otóż kiedy organizm jest przez jakiś czas wystawiony na działanie zimna, kurczą się małe naczynia krwionośne zaopatrujące w krew skórę. Ten mechanizm służy odprowadzeniu krwi w głębsze rejony, gdzie jej zadaniem jest odżywienie i utrzymanie w cieple organów decydujących o przeżyciu: serca, nerek, wątroby i jelit. Odpływ krwi z zewnętrznych części ciała daje efekt w postaci zimnej, białej, twardej skóry w miejscach odmrożenia. Jednocześnie napływ krwi do głębiej położonych narządów może spowodować wysłanie do mózgu sygnału, że nie ma powodu do niepokoju, bo w gruncie rzeczy nie jest tak zimno. W efekcie, mimo przemarznięcia kończyn i innych części ciała, delikwent może mieć fałszywe uczucie gorąca, tak że – paradoksalnie – rozbiera się, jak mężczyzna na stoku, zanim oziębnięcie spowodowało u niego śpiączkę.

Leave a Reply

Archiwa